Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska upphandla ramavtal inom offentlig sektor och levererar IT-lösningar till våra kunder genom egen arbetskraft och ett etablerat partnernätverk av anslutna och kvalitetsgranskade IT-bolag, försäljning av programvaror, licenser och konsulttjänster inom IT och därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 54 858 | 23 998 | 9 240 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 227 | 984 | 668 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 224 | 986 | 669 |
| Årets resultat (tkr) | 1 765 | 783 | 531 |
| Summa tillgångar (tkr) | 12 277 | 5 045 | 5 390 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 54 858 | 23 998 | 9 240 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 227 | 984 | 668 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 224 | 986 | 669 |
| Årets resultat (tkr) | 1 765 | 783 | 531 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 12 277 | 5 045 | 5 390 |
| Tillgångar (tkr) | 12 277 | 5 045 | 5 390 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 832 | 1 366 | 583 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 445 | 3 679 | 4 807 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 12 277 | 5 045 | 5 390 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 300 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.1% | 4.1% | 7.2% |
| Soliditet | 23.1% | 27.1% | 10.8% |
| Kassalikviditet | 130.0% | 137.1% | 112.1% |
Chas Software Solutions AB ingår i en koncern med 8 bolag. Koncernmoderbolag är Chas Visual Management AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Bolaget ska upphandla ramavtal inom offentlig sektor och levererar IT-lösningar till våra kunder genom egen arbetskraft och ett etablerat partnernätverk av anslutna och kvalitetsgranskade IT-bolag, försäljning av programvaror, licenser och konsulttjänster inom IT och därmed förenlig verksamhet.